• Türk Periodontoloji Derneği
  47. Uluslararası Bilimsel Kongresi & 26. Bilimsel Sempozyumu
  17 – 18 Kasım 2017, İstanbul
  Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı
 • Turkish Society of Periodontology
  47th International Scientific Congress & 26th Scientific Symposium
  17 – 18 November 2017, Istanbul
  Lutfi Kirdar International Convention & Exhibition Center
 • ÖNEMLİ TARİHLER
  Bildiri Özeti Son Gönderim Tarihi:
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  Erken Kayıt Bitiş Tarihi:
  16 Ekim 2017, Pazartesi

TPD Hakkında

Türk Periodontoloji Derneği 1970 yılında İstanbul’da kuruldu. Geçen 47 yıl içinde 46 kongre ve 25 sempozyum gerçekleştirdi. Hemen hepsi uluslararası olan bu kongrelerde ülkemizde periodontoloji alanında çalışan tüm genç bilim insanlarına ve tüm akademisyenlere bildirilerini sunma ve posterlerini sergileme, konferans verme gibi konularda zemin hazırladı. Sempozyumlarda ise hem bir bilimsel konu seçilerek ayrıntılı olarak irdelendi, hem de periodontoloji eğitimi ile ilgili konular üzerinde duruldu. Ayrıca her sempozyumda derneğin sosyal statüsü ile ilgili konular tartışıldı.

Dernek bunun yanında toplumun ağız diş sağlığı konusunda bilgilenmesi için çeşitli çalışmalar yaptı ve yapmaya devam etmekte. Derneğin merkez örgütü dışında Ankara ve İzmir şubeleri de aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Dernek 2004 yılında yapılan genel kurul sonrası Türkiye çapında hızla gelişen periodontoloji ailesini tümüyle kucaklamak için yeni bir yapılanma modelini uygulamaya başlattı. Yapılan tüzük değişikliği ile yönetimde İstanbul dışında Ankara ve İzmir’den akademisyen üyelerin ve bir serbest çalışan üyenin yer alması kararlaştırıldı. 2006 Mart ayında yapılan genel kurulda bu uygulama modeli seçim sonucu hayata geçirildi.

Ayrıca dernek toplum içinde ülke çapında daha iyi tanınmak ve toplum ağız diş sağlığına yönelik epidemiyolojik çalışmaları desteklemek amacıyla Colgate firmasıyla bir sponsorluk anlaşması yaptı. Bu anlaşmanın önümüzdeki dönemde saptanan hedefler doğrultusunda derneğin yaşamında önemli adımlar attıracağını düşünüyoruz.